Porady ogrodnika > Wybór stanowiska, sadzenie róż i krzewów

Wybór stanowiska i sadzenie róż

Stanowisko dla róży powinno być ciepłe, słoneczne oraz lekko przewiewne. Każda odmiana ma różne miejsce uprawy oraz nie co inne wymagania, jednak śmiało można uznać, że ogólnie wszystkie róże wymagają stanowisk o głębokiej glebie, piaszysto- gliniastej w górnej warstwie oraz gliniastej w dolnej. Podłoża, które są mokre, zimne oraz w cieniu, lub miejscu które jest bardzo wietrzne nie są wskazane dla róż.

Najlepszy okres na sadzenie róż o nagich korzeniach (sadzonek) to jesień oraz wiosna.

Natomiast kupując róże w pojemnikach (dostępne już od połowy maja), mamy możliwość sadzenia niemal przez cały rok.

Wszystkie nasze sadzonki mają zdrowe, dobrze rozwinięte korzenie oraz zielone pędy bez żadnych zmian chorobowych.

Mając już zakupiony krzew i przygotowane spulchnione (przekopane) podłoże przystępujemy do sadzenia.

Przed posadzeniem róże o nagich korzeniach moczymy kilka godzin w wodzie a następnie sadzimy. Przycinamy pędy naziemne do maksimum 20 cm, usuwając całkowicie pędy zbyt cienkie i uszkodzone. Zbyt długie i grube korzenie skracamy o 1/3, nie naruszając drobnych, które mają kluczowe znaczenie dla możliwości adaptacyjnych rośliny w nowym miejscu.

Należy wykopać dołek i następnie delikatnie wyjąć sadzonki róż z woreczka. Następnie sadzimy róże obficie podlewając.

Mając tak przygotowaną roślinę przystępujemy do sadzenia, należy wykopać dołek i następnie delikatnie wyjąć sadzonki róż z woreczka. Następnie sadzimy je obficie podlewając. Podczas przysypywania ziemią należy zwrócić uwagę na to, aby krzew był w pionie. Róże wkopujemy na taką głębokość, aby miejsce szczepienia znalazło się w ziemi (około 5 cm). Do ziemi, którą przysypujemy, możemy dodać kompostu, całość ubijamy.  Po podlaniu usypujemy wokół krzewu niewielki kopczyk po to, aby uchronić go przed przesychaniem. Gdy pojawią się kilkucentymetrowe odrosty możemy usunąć kopczyk, ponieważ jest to oznaka, że krzew się już przyjął.

 

Sadzonkę róży należy delikatnie umieścić w uprzednio wykopanym dołku w taki sposób, aby nie naruszyć jej pędów.

Kompozycje kwiatowe – sadzenie róż obok innych roślin

Tworząc kompozycje kwiatowe z wykorzystaniem róż pamiętajmy, że wymagają one sporej przestrzeni, dlatego sadzimy je tak, aby wyrośnięte krzewy nie nachodziły na siebie a jedynie lekko się stykały.

Gdy wykorzystujemy na rabacie inne rośliny, należy sadzić je co najmniej pół metra od róż, wzrost należy kontrolować poprzez przycinanie nachodzącej rośliny na różę.

Nie możemy jednak zapominać o tym, że to róża jest głównym elementem, pozostałe rośliny są tylko dodatkami, które mają na celu podkreślić jej wdzięki. Należy unikać intensywnych barw roślin, które zamazały by wygląd pięknej róży, polecane kolory roślin tworzących spójną kompozycję z różami to szary, zielony, różowy, biały oraz błękitny.

Różnorodność w gatunkach róż, jak również szeroka gama kolorów oraz wyglądu kwiatów sprawia, iż odpowiednio dobierając kolory do siebie, stanowiska oraz glebę (o tym poniżej) stworzyć możemy coś co śmiało można nazwać sztuką, która będzie podkreślać walory twojego ogrodu oraz sprawiać, że czas w nim spędzany będzie odetchnięciem od codziennych spraw, zrelaksuje Cię oraz sprawi uśmiech na twojej buzi oraz dumę rodziny.

Jak widać na poniższym obrazku róża podkreśla piękno w ogrodzie.

Sadzenie krzewów owocowych i ozdobnych

Pierwszy krok to przygotowanie gleby, w taki sposób, aby warunki służyły jak najlepszemu przyjęciu się naszego krzewu. Miejsce w którym zamierzamy posadzić krzew należy głęboko przekopać oraz usnąć chwasty. Niezwykle istotne jest, aby wzbogacić w substancje mineralne podłoże, najlepiej użyć obornika, kompost lub substrat torfowy. Wybrany nawóz najlepiej jest rozrzucić po całej powierzchni, w której będziemy sadzić nasz krzew.

Co jeśli nie będziemy mogli posadzić krzewu, gdy on przyjdzie już pod nasz adres? Otóż należy zapewnić mu odpowiednie warunki przechowywania. Miejsce, w którym krzew będzie przechowywany musi być zacienione i najlepiej wstawione do wanienki/ miski z zimną wodą, nie możemy bowiem dopuścić do przeschnięcia korzeni.

Przed posadzeniem  należy wyciąć najlepiej sekatorem nadłamane korzenie aż do zdrowego miejsca. Zbyt długie natomiast skracamy. Pędy boczne należy skrócić o 1/3 długości co zagwarantuje lepsze przyjęcie się oraz rozrost.

Dołek w którym chcemy posadzić krzew musi być odpowiednio duży, tak aby korzenie swobodnie w nim spoczywały. Ziemię z wierzchu przerzucamy na jedną stronę, a ziemię z głębszych warstw na drugą. Na dnie dołka usypujemy warstwę ziemi, która była wcześniej na wierzchu. Wsadzamy następnie krzew do dołka, korzenie należy wcześniej namoczyć w wodzie. Sadzonki z siatką należy sadzić wraz z nią. Następnie zasypujemy dołek warstwą ziemi która wcześniej była na dnie dołka. Następnie obficie podlewamy. Dobrze jest stworzyć tzw. misę w około dołka, która będzie nam służyć podczas podlewania krzewu. Miejsce to można nawieść naturalnym obornikiem, który uchroni glebę przez nadmiernym wysychaniem, a jednocześnie dostarczy naszemu krzewowi składników odżywczych.

Krzewy posadzone głębiej będą rosły silniej, ale będą mniej owocowały. Także do indywidualnej decyzji należy kwestia, na czym bardziej nam zależy.

Nawożenie krzewów trwa od końca marca do końca lipca. Krzewy, które sadzimy wiosną należy nawozić mniejszymi dawkami po około 6 tygodniach od posadzenia.

Sadzenie krzewów owocowych i ozdobnych jest niemalże identyczne jak w przypadku sadzenia róż.