Róże pnące – podpory, prowadzenie.

Róże pnące zachwycają nie jedną osobę swoim wyglądem, zapachem czy też możliwością zmiany nie jednego ogródka, czy ściany domu w coś przepięknego. Odpowiednio posadzone róże pnące tworzą przepiękne kwitnące ściany. Róże pnące mają też tę zaletę, iż nie potrzebują tyle miejsca jak róże krzewiaste.

Podczas uprawy tych róż musimy szczególną uwagę zwrócić na podpory. Nasze podpory powinny być bardzo stabilne oraz solidnie wykonane z odpowiednich materiałów. Nasza podpora powinna być oczywiście odporna na działanie czynników atmosferycznych. Nie da się bowiem ich wymieniać co roku. Oczywiście najtrwalsze są murowane ściany, jednak metalowe czy drewniane odpowiednio zakonserwowane, też będą nam służyć przez kilka lat.

Read More →

0 Komentarze
598 Wyświetleń
Choroby róż – wstęp

Niestety nasze róże nie są w pełni odporne na choroby. Oczywiście w zależności od odmiany może to różnie wyglądać, jednak nie jesteśmy w stanie w 100% zabezpieczyć je przed chorobami.

Możemy oczywiście ograniczyć występowanie chorób róż poprzez:
– właściwą pielęgnacje naszych róż;
– odpowiednio dobrane stanowiska do naszej odmiany;
– odpowiednie rozstawienie krzewów róż;
– różne odmiany róż w naszych ogrodach, rosariach.

Read More →

0 Komentarze
287 Wyświetleń
Przycinanie róż

Przycinanie róż jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, który powiniemy wykonywać, aby właściwie dbać o nasze róże.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku na początku wiosny. Nie ma tutaj sztywnego terminu. Najważniejsze, aby było to wykonane po ustąpieniu silnych mrozów. Najlepszym momentem jest tutaj przełom marca i kwietnia. Ważne, aby było to wykonane przed wytworzeniem się nowych pędów, czyli w czasie uśpienia, przed rozpoczęciem wegetacji. Cięcie róż przeprowadzamy wtedy w dzień suchy i słoneczny.

Read More →

0 Komentarze
374 Wyświetleń

Podlewanie róż.

Podlewanie róż.

Właściwe podlewanie róż zapewnia nam ich odpowiedni wzrost oraz kwitnienie. Nie jest to proces wielce skomplikowany, jednak musimy pamiętać o kilku zasadach, aby był on przeprowadzony prawidłowo.

Róże nie lubią ani zbyt mokrego, ani zbyt suchego stanowiska, jednak róże młode, które są słabo zakorzenione, potrzebują jej więcej.

Róże najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem, aby woda przesiąkła głęboko w podłoże. Podczas podlewania w dzień przy obecnych temperaturach, woda wyparuje, zanim skorzysta z niej nasza róża. Jeśli wokół róży mamy wykonany okrągły, niski wał ziemi wtedy woda dociera bezpośrednio w obszar korzeni i przedłuży działanie wilgoci.

Róż nie podlewamy z góry, gdyż bardzo źle znoszą zraszanie liści. Może to bowiem prowadzić do rozwoju grzybów. Dlatego wykluczone jest podlewanie wachlarzem i deszczykiem z góry. Strumień wody kierujemy między rośliny tuż przy ziemi. Do podlewania róż poleca się konewki ze specjalnie wydłużoną wylewką, która umożliwia dotarcie nad sam korzeń często znacznie rozrośniętych krzewów róży z utrudnionym dostępem. Wielu hodowców głównie prowadzących szkółki róż stosuje systemy automatycznego nawadniania poprzez użycie linii kroplującej, która dozuje wodę bezpośrednio w korzenie, bez moczenia liści i kwiatów.

Możemy sami wykonać taką instalacje poprzez jej zakup w sklepie ogrodniczym lub w zakupionym wężu ogrodowym należy wykonać otwory. Powinny być te otwory zrobione średnio co 3-40 cm. Koniec węża zaślepiamy. Taką linie kroplującą możemy położyć na powierzchni, mamy wtedy stały podgląd na jej działanie, lub możemy ją zakopać tuż pod powierzchnią, aby była ona niewidoczna.

Do podlewania naszych róż najlepiej wykorzystać wodę deszczową, zebraną uprzednio do beczki. Beczka powinna mieć ciemny kolor. Woda z wodociągu nie jest wskazana z uwagi na zawartość chloru i innych, które mogą szkodzić naszym różom. Dodatkowo przyjmuje się, iż róże potrzebują około 20 litrów wody na 1 m2 tygodniowo, więc przy większych uprawach, może to być dość kosztowne. Jeśli nie mamy innej możliwości jak tylko podlewanie z wodociągu, dobrym rozwiązaniem jest, aby nasza woda trochę odstała.

0 Komentarze
213 Wyświetleń
Róże miniaturowe – pielęgnacja

W naszych domach coraz częściej pojawiają się róże miniaturowe, które doskonale nadają się do trzymania na balkonach, tarasach czy też zwykłych parapetach, meblach. Oczywiście można je również uprawiać w naszych ogrodach, jednak wiele osób właśnie lubi je z uwagi na możliwość uprawy w naszych mieszkaniach.

Róże miniaturowe charakteryzują się wielkością. Osiągają niewielkie rozmiary w przedziale 30-40 cm wysokości. Posiadają wiele kwiatów w najróżniejszych kolorach od czerwonego, poprzez różowy, żółty na białym kończąc. Wszystko bowiem zależy od odmiany, która nam się spodoba.

W naszych mieszkaniach róże miniaturowe wymagają stanowiska jasnego, które jest dobrze oświetlone. Nie może jednak być nasza róża wystawiona na ostre słońca.  Powinny mieć umiarkowanie wilgotne podłoże, które będzie nawożone raz w tygodniu w okresie od marca do sierpnia. Nawadnianie powinno być dokładne i najlepiej, aby woda nie byłą wlewana bezpośrednio do doniczki, lecz do spodka, na którym stoi nasza róża. Jeśli róże trzymamy cały czas w mieszkaniu, powinniśmy często zraszać liście, dzięki czemu utrzymujemy dłużej świeżość róży, zapobiegamy ich opadaniu, przedłużamy kwitnienie.
Read More →

1 Komentarze
145 Wyświetleń
Róże – nie tylko do ogrodu.

Wiele osób uważa, iż róża to idealny kwiat tylko do ogrodu. Nie jest to prawdą, gdyż róża to również wdzięczny kwiat do hodowli w donicach, które możemy postawić na naszych tarasach, balkonach czy też w domach. Wyglądają wtedy wspaniale i możemy stale cieszyć nasze oczy ich widokiem.

Oczywiście musimy pamiętać, iż nie wszystkie róże nadają się do uprawy w donicach. Najlepiej nadają się do tego róże z grupy miniaturowych, które osiągają niewielkie rozmiary w przedziale 30-40 cm wysokości. W pojemnikach natomiast możemy uprawiać odmiany róż, które osiągają wysokość w przedziale 40-80cm. Oczywiście, jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę w zakresie uprawy róż, możemy również w donicach czy też pojemnikach uprawiać nawet róże pnące.

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających róże w donicach.

róże w donicach
« 1 z 7 »

Read More →

1 Komentarze
189 Wyświetleń
Wysyłkowy zakup róż

Wiele osób może sobie zadawać pytanie, czy wysyłkowy zakup róż to dobre rozwiązanie i korzystne dla niego. Postaram się odpowiedzieć teraz na to pytanie, najprościej jak się da.

Tak naszym zdaniem i zdaniem naszych klientów wysyłkowy zakup róż jest tym, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszego społeczeństwa. Niestety często jesteśmy zabiegani, zapracowani. Nie mamy czasu na długotrwałe zakupy, chodzenie po sklepach i wybieranie odpowiednich krzewów, roślin do naszych ogrodów, na nasze balkony czy tarasy. Jednak mamy czas w dobie rozwoju technologii na wejście na stronę sklepu internetowego porównanie kilkunastu odmian roślin i podjęcie decyzji, jakie kwiaty czy krzewy mają znaleźć się u nas. Wtedy wystarczy proste kliknięcie i czasami już następnego dnia możemy cieszyć się widokiem nowych róż dostarczonych nam wprost pod drzwi.

Oczywiście można mieć obawy co do tego, czy kurier właściwie będzie przewoził zamówione róże, jednak my staramy się współpracować tylko z takimi firmami, które swoje usługi świadczą na wysokim poziomie. Dodatkowo oferowane przez nas róże są odpowiednio wybierane i przygotowywane do transportu, dzięki czemu otrzymujecie Państwo produkt 100% sprawdzony, nieuszkodzony oraz taki jaki zamawialiśmy.

Kolejnym atutem naszej działalności jest cena oferowanych róż, która jest niższa od tego samego produktu dostępnego w dużych centrach ogrodniczych.

Ponadto ilość odmian, jaką oferujemy i można kupić, w ramach zakupu internetowego jest ogromna, a to daje nam gwarancje wyboru takich róż, jakie chcemy mieć posadzone u siebie. Na rynku dostępnych jest wiele odmian róż, które różnią się wielkością, kolorem, ułożeniem kwiatów. W sklepie internetowym macie Państwo możliwość wyboru takiej odmiany, która będzie najbardziej Państwu pasowała.

Oczywiście zapraszamy do dyskusji i czekamy na Państwa opinie, dlaczego wolicie wysyłkowy zakup róż.

0 Komentarze
103 Wyświetleń
Krzewy ozdobne, kiedy i jak sadzić.

Kwiecień jest idealnym miesiącem do sadzenia krzewów ozdobnych, gdyż pierwsze promienie ciepłego słońca padają na nasze ogrody, działki. Kupując krzewy ozdobne, musimy zwracać uwagę na pewne rzeczy, które sprawiają, iż sadzonki przyjmą się po posadzeniu.Sadzonki krzewów ozdobnych musimy otrzymywać bez uszkodzeń, które na korze nie posiadają przebarwień i gdzie kora się nie łuszczy. Lisie powinny mieć intensywne barwy, bez plam, dziur i nalotów. Ziemia nie powinna być sucha, a z pojemników nie powinny wystawać korzenie.

W ramach prowadzonej przez nas wysyłkowej sprzedaży roślin zabezpieczamy korzenie krzewów przed przeschnięciem. Dodatkowo korzystamy z usług firm kurierskich, dzięki czemu często już następnego dnia od zamówienia dany produkt jest u Państwa w domu.

Krzewy ozdobne – kiedy sadzić.

Krzewy ozdobne sprzedawane są w pojemnikach, co umożliwia sadzenie ich przez cały okres wzrostu. W przypadku roślin przeznaczanych na żywopłoty wtedy najlepszym okresem jest jesień lub wczesna wiosna, gdy nie posiadają jeszcze liści. W takim przypadku trzeba je posadzić od razu po dostarczeniu. Nie mogą przeleżeć u nas w domu kilka dni. Ewentualnie możemy je zabezpieczyć na ten krótki okres przed posadzeniem poprzez tak zwane zadołowanie, czyli przygotowanie ocienionego miejsca, gdzie w wykopanym małym dole układamy rośliny i obsypujemy je wilgotną ziemią. Należy przysypać je do 1/3 wysokości, a po tych kilku dniach można je posadzić na wybranych stanowiskach.

Jak gęsto sadzić krzewy ozdobne.

Wiele zależy od naszego ogrodu, upodobań oraz oczywiście od tego, jaki krzew chcemy posadzić. Należy tutaj zwrócić uwagę na maksymalna średnicę, jaka dany krzew osiąga. Unikniemy wtedy ewentualnego przesadzania krzewów przy pełnym wzroście, co może niestety skończyć się obumarciem danego krzewu. Przy posadzeniu zbyt gęsto krzewów ozdobnych możemy doprowadzić do sytuacji, gdzie krzewy ozdobne o szybciej i silniejszej sile wzrostu zdominują te mniejsze i delikatniejsze, a w konsekwencji całkowicie je przysłonią.

W naszej ofercie przy krzewach ozdobnych podawana jest ich przewidywana wysokość oraz średnica, jaką osiągają przy maksymalnym wzroście.

Dlatego przed zakupem dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie i wymierzenie sobie na naszej działce ogrodzie ile miejsca zajmie dany krzew czy inna roślina przy maksymalnym wzroście. Wtedy możemy idealnie zaplanować sobie nasze przepiękne otoczenie.

0 Komentarze
682 Wyświetleń
Zalety sadzenia krzewów owocowych

Patrząc na nasze przydomowe ogrody, możemy brać pod uwagę różnego rodzaju rośliny, które chcemy, aby tam rosły i często wynika to z naszego własnego odczucia w tym zakresie. Nasze ogrody możemy projektować jako typowo rekreacyjne, kwiatowe, warzywne czy owocowe oraz jako mieszane.

W ramach tego wpisu zaproponuje posadzenie w Państwa ogrodach krzewów owocowych, które nie tylko zapewniają nam świeże owoce, ale również możemy je wykorzystać w tworzeniu przepięknych kompozycji kwiatowych i roślinach w naszych ogrodach. Mogą one być sadzone w każdym typie naszych ogrodów.

Wiele bowiem zależy od odpowiedniego umieszczenia odpowiednich odmian roślin zależnych od naszych upodobań, przy czym doradza się, aby sadzić najlepiej takie gatunki i odmiany drzew i krzewów owocowych, których owoce będą dojrzewały od lata do końca jesieni, zapewniając nam nie tylko przepiękny widok, świeże powietrze, ale również wspaniałe ekologiczne pożywienie. Każdy bowiem lubi przejść się po swoim ogrodzie, gdy może zerwać świeży agrest, porzeczkę czy malinę z krzaka. Jednak chyba najbardziej uwielbiają to małe dzieci.

« 1 z 2 »

Niestety obecnie odchodzi się od sadzenia krzewów owocowych na rzecz tworzenia ogrodów typowo rekreacyjnych, jednak musimy pamiętać, iż odpowiednio posadzone krzewy mogą stworzyć nam strefę ciszy czy też pewnego odgrodzenia się od świata zewnętrznego.

Gdy na działce czy ogrodzie posiadamy już posadzone na przykład jabłonie, to w ich cieniu można urządzić letnią jadalnię, która będzie ogrodzona rzędem porzeczek czy jeżyn. Krzewy owocowe można je potraktować jako swego rodzaju ogrodzenie dzielące części naszego ogrodu na przykład na część rekreacyjną oraz na część warzywno-owocową. Jest to szczególnie ważne, gdy nie chcemy, aby te części naszego ogrodu traktowane były jednakowo. To ma szczególne znaczenie, gdy na naszym ogrodzie biega cała gromadka dzieci. Wtedy łatwiej wyznaczyć im teren dozwolony do zabawy. A fakt, iż część krzewów owocowych ma kolce powoduje, że jest to dla nich bardziej zrozumiałe.

Jeśli znacie jeszcze jakieś zalety sadzenia krzewów owocowych w naszych ogrodach, to zapraszam do dyskusji w ramach tego tematu.

0 Komentarze
62 Wyświetleń
O magnoliach słów kilka

Magnolie to zarówno niewielkie krzewy, jak i drzewa, które idealnie napawają się do uprawy w naszych ogrodach. Niestety z uwagi na nasz klimat z ponad 200 ich odmian możemy uprawiać zaledwie kilka gatunków magnolii.

Magnolia posiada duże tulipanowe kwiaty, a swym pięknem zachwyca już nas niemal od pierwszych chwil wiosny, gdzie w zależności od odmiany może już kwitnąć w marcu, gdy pierwsze ciepłe promienie słońca ogrzewają nasze działki, ogrody. Wiele osób, właśnie z uwagi na ich piękno posiada je w swoich ogrodach.

Jednak aby nie być gołosłownym, wystarczy spojrzeć na te zdjęcia.

Magnolia Pośrednia Soulangeana
« 1 z 2 »

W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć w naszym ogrodzie, możemy wybrać na przykład jedną z odmian wysokich magnolii, jeśli chcemy je dobrze wyeksponować. Wtedy sadzimy je pojedynczo i tak kwitnąc, magnolia wygląda zmysłowo.

Gdy posiadamy ogród przydomowy lub chcemy je posadzić na balkonach, tarasach wtedy najlepiej wybrać odmiany niskie lub karłowate. Wtedy dobrze prezentują się w posadzone w grupach. Oczywiście na balkonach i tarasach sadzimy je w donicach odpowiednich do wybranej odmiany magnolii.

Poniżej prezentujemy tabelą odmian magnolii wraz z terminami kwitnienia.

Gatunek Kolor kwiatów średnica Termin
kwitnienia
Wysokość
Magnolia gwiaździsta białe,
8 cm
IV – V krzew
2,5 m
Magnolia gwiaździsta
odmiana Rosea
jasnoróżowe,
8 cm
IV krzew
3 m
Magnolia Susan ciemno różowe,
25 cm,
IV – VI

VIII

krzew
3 m
Magnolia Betty ciemno różowe,
30 cm
IV – VI krzew
3 m
Magnolia pośrednia różowe,
10 -15 cm,
IV – V drzewo
5 m
Magnolia pośrednia
odmiana Alexandrina
białoróżowe,
10 – 12 cm,
IV – V drzewo
5 m
Magnolia pośrednia
odmiana Amabilis
kremowobiałe,
8 – 10 cm
IV – V drzewo
5 m
Magnolia pośrednia
odmiana Lennei
ciemno różowe,
10 – 15 cm
IV – V drzewo
5 m
Magnolia pośrednia
odmiana speciosa
białe lub różowe,
25 cm
V drzewo
5 m
Magnolia japońska białe,
10cm,
IV drzewo
10 cm
Magnolia purpurowa
odmiana Nigra
purpurowe
12 cm
V – VI krzew
3 m
Magnolia Siebolda białe z czerwonym środkiem,
10 – 12 cm
VI – VII drzewo 6 m
Magnolia szerokolistna

białe,

8 – 23 cm,

VI – VII drzewo 10 m
Magnolia parasolowata białe,

20 – 25 cm

VI – VII drzewo 15 m

0 Komentarze
141 Wyświetleń