Porady ogrodnika > Pielęgnacja róż oraz krzewów

Pielęgnacja róż

Bez względu jakiego rodzaju mamy róże czy to będą różę ogrodowe, pnące, wielkokwiatowe, rabatowe należy je odpowiednio nawozić, nawadniać, kontrolować stan zdrowotny, odchwaszczać, usuwać dzikie pędy oraz usuwać przekwitnięte kwiaty.

Wysłane do Państwa róże kwitnące (czerwiec) zawierają w podłożu wystarczającą ilość nawozu na około miesiąc. Nie jest więc niezbędne po posadzeniu dodatkowego nawożenia w okresie jednego miesiąca. Następnie można nawozić pełnym nawozem mineralno bez chlorowym NPK w dawce 60 g/m2 lub innymi nawozami przeznaczonymi tylko dla róż. Na początku września sugerujemy zakończenie nawożenia, tak aby róża przeszła w naturalny zimowy stan spoczynku.

Pędy róż przycinamy na wysokość 15-40 cm w przypadku róż wielkokwiatowych, miniaturowych oraz rabatowych, jednocześnie usuwamy stare lub obumarłe pędy.

Gdy posiadamy róże pnące lub parkowe takie cięcie przeprowadzamy w dwóch pierwszych latach, a w kolejnych wykonujemy tylko cięcie sanitarne. Róże takie tniemy zależnie od tego czy powtarzają kwitnienie czy też nie. Jeżeli powtarzają, to usuwamy wierzchołki pędów na 3-4 oczka, jeżeli nie to możemy ciąć zaraz po kwitnieniu, usuwając stare, uszkodzone pędy, prześwietlając, aby nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia.

Do cięcia róż wykorzystywać należy sekatory, które pozostawią miejsce cięcia gładkim, co jest bardzo ważne, gdyż zmniejsza ono ryzyko wystąpienia chorób.

Cięcia dokonujemy wiosną, a tniemy w taki sposób, aby miejsce cięcia było ukośne, około pół centymetra powyżej pąka skierowanego ku zewnętrznej stronie oraz przy bezdeszczowej, słonecznej pogodzie.

Róże w okresie wegetacji należy odchwaszczać, podlewać, co ważne nie na kwiaty, liście tylko na podłoże. Nie możemy również zapominać o ochronie przed szkodnikami, nawożeniu (dwukrotnie – marzec i czerwiec, od lipca nawożenia nie wykonujemy) oraz o usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Okrywanie róż

Gdy zbliża się zima, niezbędne jest okrycie róż. W tym celu usypujemy kopczyki ziemne  na wysokość ok.20 cm. Gdy zima się kończy wystarczy rozsypać kopczyk.

Dodatkowo możemy je przykryć gałązkami świerkowymi. Do obsypania można wykorzystać również korę ogrodową, torf, kompost, obornik.

Róże okrywowe są odporne, więc nie wymagają okrywania.

Róże miniaturowe w doniczkach możemy zadołować w ziemi lub owinąć donicę izolacyjnym materiałem np. włókniną a pędy nakryć świerkiem.

Róże pnące okrywamy pionowo, związując koronę i całość nakrywając np. matą słomianą. Nie można o tym zapominać, w szczególności gdy jest naprawdę silny siarczysty mróz.

Róże okrywamy w listopadzie, najpóźniej do początku grudnia a odkrywamy, gdy zrobi się cieplej, a ziemia już odmarznie.

Pielęgnacja krzewów ozdobnych- cięcie

Cięcie po posadzeniu dotyczy wyłącznie roślin liściastych. Polega zazwyczaj na silnym przycięciu od 1/2 do 2/3 długości wszystkich pędów.

Cięcie starszych krzewów liściastych wykonujemy (niekoniecznie co roku) po to, aby usunąć pędy uszkodzone, starsze gałęzie, powodujące nadmierne zagęszczanie się krzewu. Możemy to robić etapowo i w drugim roku skrócić pozostawione pędy. Późna zimą i wczesną wiosną przycinamy większość krzewów, m.in. krzewy, które kwitną na końcach tegorocznych przyrostów. Należą do nich: hortensja drzewkowata, pięciorniki, tawuły kwitnące latem, powojniki wielkokwiatowe. Wszystkie pędy skracamy do długości 20-40 cm. Hortensjom bukietowym przycinamy wszystkie pędy nad pierwszym lub drugim oczkiem. Dość mocno przycinamy też derenie. Co kilka lat można je przyciąć nawet tuż nad ziemią w celu ich odmłodzenia.

Niektóre rośliny o ozdobnych liściach, jak np. berberysy, śnieguliczki, tniemy nieco słabiej (skracamy pędy o około 10-20 cm), ewentualnie bardziej je prześwietlamy.

Późna wiosna: koniec kwietnia i początek maja to czas przycinania tych krzewów, które kwitną wczesną wiosną, jak np. forsycje, pigwowce, tawuły wczesne, wierzby. O tej porze roku przycinamy je do połowy lub do 2/3 wysokości.

Lato to najlepszy moment do skracania pędów rosnących zbyt blisko ścieżek i alejek ogrodowych oraz wzajemnie się zacieniających. Wtedy też można przyciąć po raz drugi krzewy ozdobne z liści: krzewuszki, pęcherznice, wierzby, berberysy oraz tawuły, które już przekwitły.

Niektóre krzewy, jak np. wawrzynek wilcze łyko czy rokitnik, źle znoszą przycinanie, a złotokapom lepiej wycinać jedynie stare i zagęszczone pędy, aby nie ograniczać corocznego kwitnienia.

 

Pielęgnacja krzewów owocowych- przycinanie

Krzewy owocowe nie są zbytnio wymagające, najważniejsze jest ich przycinanie. O czym poniżej.

Przycinanie malin

Większość odmian malin wymaga podpór podtrzymujących wiotkie pędy w pozycji pionowej. Z tego względu polecaną formą prowadzenia malin jest szpaler pojedynczy lub podwójny. Po posadzeniu rośliny przycina się przy samej ziemi. Z pąków znajdujących się u nasady karpy wyrosną pędy, które zaowocują w następnym roku. Maliny owocują na pędach dwuletnich i z tego względu corocznie po zbiorach owoców usuwane są przy ziemi pędy dwuletnie oraz przywiązywane są do drutów pędy jednoroczne, które zaowocują w kolejnym roku.

Przycinanie agrestu

Po posadzeniu młode krzewy przycina się na jedno oczko nad ziemią. W pierwszych trzech latach po posadzeniu usuwane są tylko pędy płożące się i rosnące krzywo. W następnych latach wprowadza się cięcie prześwietlające – usuwamy przy ziemi pędy najstarsze i płożące się. Prawidłowo uformowany owocujący krzew agrestu powinien składać się z 6-8 gałązek wyrastających z szyjki korzeniowej.

Przycinanie porzeczek

Jest ono podobne do cięcia agrestu. Nowo posadzone krzewy porzeczek z kilkoma pędami przycinamy wiosną, skracając każdy pęd nad drugim lub trzecim pąkiem (oczkiem) licząc od powierzchni ziemi (zawsze nad pąkiem zewnętrznym). Pędów, które wyrosną w pierwszych trzech latach po posadzeniu nie skracamy, usuwamy jedynie te z nich, które krzyżują się ze sobą, rosną poziomo, albo  pokładają po ziemi.

Po wejściu porzeczek w okres owocowania, konieczne jest wprowadzenie corocznego cięcia prześwietlająco-odmładzającego, które można wykonać wiosną lub po zbiorach owoców, w sierpniu.