Blog

Przycinanie róż jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, który powiniemy wykonywać, aby właściwie dbać o nasze róże.

Cięcie róż przeprowadzamy raz w roku na początku wiosny. Nie ma tutaj sztywnego terminu. Najważniejsze, aby było to wykonane po ustąpieniu silnych mrozów. Najlepszym momentem jest tutaj przełom marca i kwietnia. Ważne, aby było to wykonane przed wytworzeniem się nowych pędów, czyli w czasie uśpienia, przed rozpoczęciem wegetacji. Cięcie róż przeprowadzamy wtedy w dzień suchy i słoneczny.

Można spotkać się z opiniami, iż róże należy przycinać również jesienią. Wtedy jednak usuwamy jedynie martwe gałęzie i zwiędłe kwiaty. W czasie sezony, czyli pomiędzy wiosną a jesienią usuwamy systematycznie przekwitłe kwiatostany oraz odrosty korzeniowe.

Zawsze powinniśmy się starać, aby miejsce cięcia było ukośne, 0,5-1 cm na pąkiem. Zawsze wycinamy pędy słabe, chore, uszkodzone przez mróz lub złamane.

Przycinanie dokonujemy sekatorem, który musi być bardzo ostry. Wtedy możemy być pewni, iż otrzymamy gładką płaszczyznę cięcia.

ciecie róż

 

Cięcie róż wielkokwiatowych

Cięcie róż wielkokwiatowych uzależnione jest od grubości pędów.
Grube pędy skracamy do wysokości 20 -30 cm, gdzie zostawiamy 4-6 oczek na pędzie. Cieńsze pędy przycinamy na wysokość 15-20 cm, zostawiając 2- 4 oczka. Jeśli nasza róża posiada słabe, chore pędy wycinamy je tuż przy korzeniu.

Cięcie róż pnących

Przy różach pnących pierwsze cięcie przeprowadzamy dopiero w czwartym roku ich wzrostu. Przy cięciu pozostawiamy od 3 do 5 pędów, które będą stanowiły tzw. „szkielet” naszej róży. Pędy boczne skracamy do długości 30 – 40 cm. W każdym pędzie powinno znajdować się 5-6 oczek.

Cięcie róż rabatowych

W zależności od odmiany. Dla odmian niższych przycinamy do 30cm natomiast dla tych wysokich do 60cm. Zostawiamy na pędach po 4-5 oczek, 5 – 10 pędów.

Cięcie róż miniaturowych

Krzewy róż miniaturowych przycinamy 15-20 cm nad ziemią.

Cięcie róż okrywowych

Przy różach okrywowych nie musimy dokonywać regularnego cięcia. Usuwamy jedynie stare i zdziczałe pędy. Możemy co kilka lat przyciąć wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm.

Pamiętajmy, iż cięcie róż jest zabiegiem niezbędnym, gdyż pozwala ono utrzymać nasze krzewy w pożądanym kształcie oraz oczywiście usuwamy podczas tego zabiegu pędy martwe i chore. Nasz zabieg ma oczywiście pozytywny wpływ na wzrost i kwitnienie. Krzewy nieprzycinane lub gdy będziemy robili to nieodpowiednio, będą wcześniej kwitnąć, mając więcej kwiatów, jednak będą one drobne i mniej estetyczne niż na różach odpowiednio przycinanych. Dodatkowo pędy różnie przycinanych są słabsze.

0 Komentarze
398 Wyświetleń